ЛР №3. Вимірювання розмірів малих тіл різними способами.

             Мета роботи: ознайомитися із різними методами вимірювання розмірів малих тіл та навчитися визначати товщину, діаметр та обєм таких тіл.

Обладнання: лінійка, мензурка, набір тіл малих розмірів (горох, пшоно, дрібні металеві кульки), моток дроту або швацької нитки, олівець.

Правила техніки безпеки: користуйтесь мензурками, які мають округлені краї. Використовуйте скляний посуд без тріщин. Не допускайте механічних ударів.

Теоретичні відомості

Одним із методів визначення розмірів малих тіл є метод рядів, за допомогою якого можна визначити діаметр, товщину, об’єм та масу малих тіл.

Для визначення діаметра малого кулеподібного тіла потрібно викласти в ряд якусь кількість N таких тіл, за допомогою лінійки або мірної стрічки виміряти довжину l утвореного ряду і поділивши виміряну довжину ряду l на кількість малих тіл уряду N,отримаємо значення середнього діаметра кулястого малого тіла:

Щоб визначити товщину одного аркуша книги або зошита, потрібно за допомогою лінійки виміряти товщину H книги або зошита і отримане значення поділити на кількість аркушів паперу в даній книзі або зошиті N, отримане значення і буде середньою товщиною аркуша паперу: .

Потрібно памятати! Результат вимірювань на основі методу рядів тим точніший, чим більше однорідних малих тіл N ми використаємо під час вимірювань.

Виконання роботи.

1.              Визначення діаметра малого тіла .

а)              Вкладіть вздовж лінійки ряд кульок кількістю N від 10 до 50 штук, щільно притиснувши одне до іншого як показано на фото.

б)              Виміряйте довжину утвореного ряду l.

в)              Поділіть виміряну довжину ряду l на кількість кульок N. Отриманий результат і буде діаметром однієї кульки.

г)               Результати вимірювань і обчислень занесіть у таблицю.

 д)              Виконайте послідовно дії а) - г) для інших малих тіл, наприклад металевих кульок, пшона або зерна пшениці чи рису.
 

2.              Визначення товщини (діаметра) нитки або дроту.

а)              На олівець щільно намотайте 10-20 витків дроту або нитки так, щоби між ними не залишалося проміжків.б)             За допомогою лінійки або вимірювальної стрічки виміряйте довжину ряду l.

в)              Поділіть виміряну довжину ряду l на кількість витків. Отримане значення і буде товщиною (діаметром) нитки або дроту.

г)              Результати вимірювань і обчислень занесіть у таблицю.

 

3.              Визначення товщини аркуша паперу.

а)              Щільно складіть якусь кількість аркушів паперу N (можна використати зошит або підручник).

б)              За допомогою лінійки або вимірювальної стрічки визначте товщину усього стосу аркушів H.


Для визначення кількості аркушів скористайтеся наступними фото 👇
в)              Товщина одного аркуша дорівнюватиме відношенню товщини усього стосу до кількості аркушів: .

г)               Результати вимірювань і обчислень занесіть у таблицю.4.              Визначення середнього обєму малого тіла.

а)               Насипати у мензурку деяку кількість N (N=50) дрібних кульок (бісеру) або гороху.

N=50

б)               Визначити обєм насипаних у мензурку малих тіл V.


в)               Обчислити обєм одного малого тіла, поділивши обєм всіх малих тіл на їх кількість: .

г)                Результати вимірювань і обчислень занесіть у таблицю.

Додаткове експериментальне завдання:

За допомогою лінійки з міліметровими поділками або вимірювальної стрічки виміряйте довжину дроту пружини, не розмотуючи її. 

Тести для самоперевірки


https://onlinetestpad.com/qv2wcg47xrbtg

Немає коментарів:

Дописати коментар

Астрономічні бої.

   Повідомляємо, що з метою популяризації астрономічних знань  та  сприяння вивченню астрономії зацікавленими учнями українських шкіл, пере...